Przejdź do głównej zawartości

EDUKACJA

Ośrodek Edukacyjny funkcjonuje przy Oddziale Biura ZPKWŚ w Żywcu. Stanowi centrum informacji o parkach krajobrazowych województwa śląskiego, a w szczególności o „Żywieckim” Parku Krajobrazowym, Parku Krajobrazowym „Beskidu Małego” oraz Parku Krajobrazowym „Beskidu Śląskiego”, powołanych do istnienia ze względu na ochronę unikatowych wartości przyrodniczych, fizjograficzno-krajobrazowych i kulturowych obszaru, który obejmują.
Celem działalności Ośrodka jest m.in. propagowanie szeroko pojętej ekologii, a w szczególności upowszechnianie wiedzy na temat parków krajobrazowych oraz zapoznanie mieszkańców i turystów z cennymi i charakterystycznymi elementami przyrodniczymi, walorami kulturowymi i historycznymi tych terenów.

Oferta edukacyjna Ośrodka kierowana jest do szerokiej grupy odbiorców: dzieci przedszkolne, młodzież szkolna oraz osoby dorosłe. W tematyce zajęć dominują informacje dot. wdrażania zasad ekorozwoju, czynnych metod ochrony przyrody, zasad uprawiania turystyki bez szkody dla środowiska przyrodniczego oraz samych parków krajobrazowych – ich walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i kulturowych. Wszelkie działania edukacyjne odbywają się na podstawie Programu Edukacyjnego ZPKWŚ, zaopiniowanego przez doradcę metodycznego.
Program edukacyjny realizowany jest w formie: pogadanek, warsztatów stacjonarnych i terenowych, akcji ekologicznych, konkursów ekologicznych, zajęć okazjonalnych oraz sympozjów, konferencji naukowych i wielu innych.

POGADANKI
W Ośrodku prowadzone są pogadanki o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. 
Czas trwania zajęć – ok. 40 min.
- Osobliwości przyrody Beskidzkich Parków Krajobrazowych
- Dlaczego zamierają Beskidzkie lasy?
- Pasterstwo na terenie Beskidzkich Parków Krajobrazowych
- Krajobrazy Beskidzkich Parków Krajobrazowych 
- Rośliny i zwierzęta Beskidzkich Parków Krajobrazowych
- Kilka słów o nas, czyli struktura i działalność ZPKWŚ
- Województwo śląskie - przyroda i krajobraz
- Rosliny województwa śląskiego
- Zwierzęta województwa śląskiego
- Formy ochrony przyrody w województwie śląskim
- Dobre rady na codzienne odpady
- Nie taka żaba straszna - płazy województwa śląskiego

WARSZTATY STACJONARNE
Stacjonarne warsztaty ekologiczne realizowane są w sali dydaktycznej Ośrodka. Zajęcia składają się z części teoretycznej (najczęściej w formie prezentacji multimedialnej) oraz praktycznej, w czasie której uczestnicy sprawdzają oraz utrwalają zdobyte informacje (przy pomocy kart pracy, gier i zabaw dydaktycznych i in.). Przekazywane informacje oraz ćwiczenia dostosowywane są do poziomu wiekowego uczestników.
Czas trwania warsztatów dla grup przedszkolnych: ok. 1 h
Czas trwania warsztatów dla pozostałych grup wiekowych: 2 h
TEMATY ZAJĘĆ:
- Osobliwości przyrody Beskidzkich Parków Krajobrazowych
- Dlaczego zamierają Beskidzkie lasy?
- Województwo śląskie - przyroda i krajobraz
- Ekosystem lasu
- Dobre rady na ziecinne odpady
- Drzewa i krzewy obok nas - rozpoznawanie
- Zielona Wielkanoc
- Ekologiczne spotkanie przy choince

WARSZTATY TERENOWE
Zajęcia terenowe są dla uczniów możliwością oderwania się od ławki szkolnej i poznania przyrody w ciekawszy i bardziej przyjemny sposób. Warsztaty są jednocześnie doskonałym uzupełnieniem szkolnych ścieżek międzyprzedmiotowych i stanowią doskonałe połączenie edukacji z rekreacją i turystyką. Zajęcia odbywają się na ścieżkach przyrodniczo-dydaktycznych zlokalizowanych na terenie Beskidzkich Parków Krajobrazowych.
Uczestnicy warsztatów powinni posiadać ubiór dostosowany do zajęć terenowych. Przebieg i czas trwania warsztatów uzależniony jest od odbiorców. Transport – we własnym zakresie uczestników.
Czas trwania warsztatów dla grup przedszkolnych: ok. 2 h
Czas trwania warsztatów dla pozostałych grup wiekowych: ok. 3 h
  TEMATY ZAJĘĆ:
- Ścieżka przyrodniczo–dydaktyczna „Wzgórze Grojec” - w trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z formami ochrony przyrody na terenie Beskidzkich Parków Krajobrazowych, ciekawostkam dotyczącymi przyrody ożywionej i nieożywionej, a także wysłuchają informacji na temat pozyskiwania i wypalania wapnia.
 

 FESTYNY
Corocznie na terenie Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ w Żywcu organizowane są tematyczne festyny w ramach akcji i świąt ekologicznych (m.in. Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata, Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego, Leśnika i Drzewiarza i inne), w których biorą udział grupy dzieci i młodzieży szkolnej. W trakcie festynów organizowany jest szereg konkurencji o charakterze ekologiczno – przyrodniczym (w tym również ruchowe gry dydaktyczne) oraz wiele innych atrakcji. Staramy się połączyć aktywną edukację z zabawą. Zajęcia organizowane są na terenie posesji Ośrodka (teren ogrodzony).

KONKURSY
Ośrodek Edukacyjny ZPKWŚ w Żywcu organizuje różnego rodzaju konkursy tematyczne dla dzieci i młodzieży o zasięgu lokalnym, wojewódzkim (m.in. Konkurs Wiedzy Ekologicznej) oraz ogólnopolskim (m.in. Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski). Są to głównie konkursy sprawdzające wiedzę z zakresu szeroko rozumianej ekologii przyrody, jak również konkursy plastyczne i fotograficzne.


                                              ZAJĘCIA OKAZJONALNE
W Ośrodku odbywają się zajęcia tematycznie związane z różnego rodzaju świętami, m.in.: Święta Wielkanocne, Dzień Dziecka, Święta Bożego Narodzenia, a także zajęcia specjalne w trakcie ferii i wakacji letnich. Są to pojedyncze spotkania, organizowane raz w roku.



Zajęcia w Ośrodku Edukacyjnym ZPKWŚ w Żywcu odbywają się w dni robocze w godzinach od 7.30 do 15.00. W celu ustalenia terminu oraz tematyki zajęć należy skontaktować się 
z pracownikiem Działu Edukacji Ekologicznej: 33 861 78 25 
źródło:ZPKWŚ